Hvězdářské dalekohledy

V současné době se pro astronomická pozorování používají i jiné než optické dalekohledy, například radioteleskopy, které pracují s elektromagnetickými vlnami větší délky a s anténami.
Pro přenosné pozemní dalekohledy činila potíže jejich délka. U námořních dalekohledů se problém řešil zasunovacím tubusem (kterému se pak metaforicky říká také „teleskop“). Definitivním řešením je triedr, kde se mezi okulár a objektiv vkládá dvojice hranolů, takže dráha světla se dvakrát zalomí. Pro účely vojenského i geodetického zaměřování se dalekohledy opatřují nitkovými kříži pro přesné zacílení.

Čím větší je zvětšení dalekohledu, tím větší nároky se kladou na jejich uložení a upevnění. Zhruba do 10násobného zvětšení lze dalekohled držet v ruce, pro větší zvětšení je třeba stativ a pro astronomické dalekohledy pevný sloup, zakotvený hluboko do země. Takové dalekohledy se umisťují do velkých a pohyblivých kopulí.

 

Dalekohledy pro začínající pozorovatele

Kategorie je zaměřena jak pro mladé začínající hvězdáře,tak pro již zkušenější pozorovatele,kteří si chtějí své pozemní pozorování obohatit o pozorování vzdálenějších hvězdných objektů.

Více zde

S navigačním systémem

Ovládací systém Autostar je elektronický systém dalekohledů,který nalezne požadovaný hvězdný objekt a pomocí elektromotoru ho umožňuje sledovat.

Více zde

Čočkové (refraktory)

Objektiv refraktoru je čočka nebo soustava čoček, která umožňuje korigovat barevnou vadu (achromát, apochromát). Optická „velikost“ (apertura) objektivu určuje světelnost dalekohledu, ohnisková vzdálenost maximální možné zvětšení.

Více zde

Zrcadlové dalekohledy typu Cassegrain

Systém Maksutov-Cassegrain – Je následníkem Schmidt-Cassegrainova dalekohledu. Pro zjednodušení jsou optické plochy korekční desky (menisku před primárním zrcadlem) konfigurované do kulového tvaru, takže se poměrně snadno vyrábějí.Primární zrcadlo je také kulové.Výsledkem je poměrně levná výroba. Nežádoucím důsledkem je , že korekční člen je masivní.

Více zde

Newton zrcadlový optický systém

Dalekohled je tvořen tubusem, ve kterém se nachází primární a sekundární zrcadlo. Primární zrcadlo má parabolický tvar a je uloženo ve spodní části tubusu. Přijímá přicházející světlo a odráží ho do svého ohniska, kde je umístěno malé sekundární zrcadlo, které odráží paprsky mimo tubus do okuláru. Optická soustava dvou zrcadel a okulárů způsobuje, že vzniklý obraz je převrácen stranově a pólově. Je proto vhodný pro astronomická pozorování, kde obrazová převrácenost nevadí. Pro pozemské použití lze okulár doplnit hranoly, které upraví obraz do správné polohy.

Více zde

Binokulární hvězdářské dalekohledy

Binokulární dalekohled vhodný k teleskopu poskytuje pohodlný pohled na hvězdná pole oběma očima. Úchvatný je pohled na Mléčnou dráhu a otevřené hvězdokupy.

Více zde

Příslušenství, hvězdářské dalekohledy

Hvězdářský dalekohled má široké použití a proto i velmi široké příslušenství.Nezbytnou součástí je montáž ,kterou lze doplnit systémem pro vyhledání hvězd,aby některé hvězdy byly lépe vidět je potřeba filtrů a fotoadaptérů pro vytvoření fotky.Většího přiblížení dosáhneme okulárem nebo Barlow čočkou a své uplatnění naleznou i diagonální zrcátka a v neposlední řadě kamery.

Více zde